خانه / ورزش های قدرتی / پاورلیفتینگ / تاریخچه ورزش پاورلیفتینگ

تاریخچه ورزش پاورلیفتینگ

تاریخچه ورزش پاورلیفتینگReviewed by مدیریت فلکس آنلاین on Jan 31Rating:

تاریخچه ورزش پاورلیفتینگ بطور خلاصه از زمان تشکیل فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ در سال ۱۹۷۳ تعداد کشورهایی که به عضویت این سازمان جهانی در آمده اند خیلی سریعتر از آنچه در سالهای اولیه پیش بینی می شد بوقوع پیوست. این ورزش مورد مقبولیت جهانی قرار گرفته و امروز در اکثر کشورها تمرین می شود و دارای تشکیلات ملی ویژه خود هستند.

در اوایل وسایل ، تجهیزات و بسیاری از مقررات بکار رفته در وزنه برداری المپیکی برای این ورزش بکار برده میشد اما با برگزاری مسابقات در سطوح مختلف و تجارب بدست آمده ، بتدریج تغییراتی در مقررات و همچنین لوازم حمایتی که ورزشکاران در صحنه مسابقه می پوشند با توجه به طبیعت سنگین این رشته ورزشی ایجاد شد و مورد قبول همگان قرار گرفت.

 

امروز پاورلیفتینگ به عنوان یک ورزش مستقل مورد شناسایی قرار گرفته است و به همراه وزنه برداری المپیکی و در جوار آن بعنوان یکی از دو ورزش قدرتی رسمیت دارد. این دو ورزش در اصل مکمل یکدیگرند و نیازهای افراد را بسته به علایق و سلیقه و ویژگیهای بدنی بر اساس اینکه کدام رشته برای آنها مناسبتر است فراهم می سازد.

مسابقات پاورلیفتینگ ملی و بین امللی تمام گروههای سنی را شامل می شود این رشته ورزشی بطور موفقیت آمیز در سنین میانسالی و حتی بالاتر می تواند تمرین شود.

در اصل پاورلیفتینگ بطور غیر رسمی در اوسط دهه ۱۹۵۰ میلادی در آمریکا و انگلستان شروع شد ، در آن ایام مواد مسابقات شامل جلو بازو با هالتر ، پرس سینه و اسکوات بودند. مقررات نسبتاً آسان بود و در دو کشور دارای تفوتهای جزئی بودند. در حول حوش سال ۱۹۶۸ جلو بازو با حرکت لیفت جابجا و تعویض شد و روند مسابقات به شکلی که امروزه اجرا می شود در آمد یعنی اسکوات – پرس سینه- لیفت مرده.

اولین مسابقات جهانی در سال ۱۹۷۱ در آمریکا برگزار گردید و تا سال ۱۹۷۵ که مسابقات جهانی در انگلستان برگزار گردید آمریکا هر ساله میزبانی مسابقات را بعهده می گرفت. در همین سالها مقررات مسابقات مورد تصویب نهایی قرار گرفته وقرار شد در تمام مسابقات ملی و قاره ای و جهانی اجرا شود.

حال با پیوستن کشورهای بلوک شرق فقط باید انتظار کشید که این رشته ورزشی هم جزو رشته های المپیکی شود .

پاورلیفتینگ نمایشی است از قدرت محض انسان در پیکار با جاذبه زمین. این ورزش از سه حرکت اسکوات، پرس سینه و لیفت مرده تشکیل شده است که به مجموع این سه حرکت پاورلیفتینگ می گویند. -اسکوات (قرار دادن هالتر در پشت گردن و یک بار نشستن و بر خواستن) -پرس سینه (بر روی میز پرس سینه به پشت خوابیدن و یک بار آوردن هالتر تا امتداد سینه ها، مکث کردن و بالا بردن) لیفت (بلند کردن هالتر از روی زمین تا زیر شکم، بطوریکه کمر، دستها و زانوها کاملا صاف باشد.)
منبع: ادکوان

درباره ی مدیریت فلکس آنلاین

مطلب پیشنهادی

ساختن کول با حرکات وزنه برداری

ساختن کول با حرکات وزنه برداریReviewed by مدیریت فلکس آنلاین on Feb 2Rating: اگر کول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *