خانه / ورزش های قدرتی / پاورلیفتینگ / علوم حرفه ای پاورلیفتینگ(بخش دوم)

علوم حرفه ای پاورلیفتینگ(بخش دوم)

علوم حرفه ای پاورلیفتینگ(بخش دوم)Reviewed by مدیریت فلکس آنلاین on Jan 31Rating:

لوازم و تجهیزات پاورلیفتینگ

 

در رقابت های پاورلیفتینگ به منظور ثبت رکورد مطلوبتر و ارتقای سطح کیفی مسابقه٬ شرکت کنندگان مجازند از لوازم پاورلیفتینگ مانند:(بنچ یا سوت پرس سینه٬سوت اسکوات٬مچ بند٬زانوبند٬کمربند و …) در مسابقات رسمی استفاده کنند. تمامی این تجهیزات علاوه بر نقش ساپورت و پشتیبانی از رکورد تا حدود زیادی ضریب آسیب دیدگی در حین اجرای حرکات سه گانه را کاهش می دهند. از طرفی برای به کارگیری این لوازم میبایست با شرایط ویژه آنها آشنائی کامل داشته باشیم.

لذا برای استفاده از لوازم و تجهیزات پاور لیفتینگ در مسابقات٬ بایستی در جلسات تمرین٬ با لوازم شخصی و تخصصی خود رکورد گیری را(با رعایت موازین و قوانین داوری) به کرات مرور کنیم تا در شرایط مسابقه به ویژگیها و اصطلاحا قلق های لوازم خود تسلط کافی و لازم را داشته باشیم .به همین منظور صرفا دارا بودن لوازم را نمیتوان به منزله ثبت رکورد بالاتر تلقی نمود و چه بسا شرکت کنندگانی که با کلیه تجهیزات حتی قادر به ثبت ۲۰٪ رکورد خود نیستند و به سادگی از گردانه مسابقات حذف میشوند.

بنچ یا سوت پرس سینه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید ٬بنچ یا سوت پرس سینه در حقیقت٬ نوعی لباس و تی شرت با الیاف و جنس استرچ فوق العاده ضخیم و الگوی دوخت منحصر به فرد میباشد.

این لباس با جلو راندن شانه ها و بالا نگه داشتن دست ها باعث سهولت در پرس شدن وزنه (کنده شدن وزنه از روی سیه) و صاف شدن دست ها میشود.بنچ ها تک سایز میباشند و برای تهیه آنها میبایستی اندازه و سایز بازوها ٬دور سینه٬ پهنای شانه و … را دقیقا محاسبه و در خواست خود را به مراکز و نمایندگی های معتبرارسال نمائید.از جمله کمپانی های معروف و معتبر ارائه بنچ میتوان به دو شرکت اینزر( INZER ) و کاتانا ( KATANA ) اشاره نمود که محصولات هر دو کمپانی به سادگی در کشور ما قابل تهیه و استفاده میباشد.بنچ ها بسته به نوع کاربری و مرغوبیت مابین ۱۵ الی ۳۵ کیلوگرم افزایش رکود را سبب میشوند البته به یاد داشته باشید که هر مقداربه بنچ خود تسلط بیشتری داشته باشید قطعا رکورد بهتری را ثبت خواهید کرد.همانطور که در بالاذکرشد الیاف بنچ استرچ بسیار ضخیم است واین ضخامت باعث کاهش دامنه حرکتی شانه ها و اصطلاحا خشک شدن شانه ها میشود در این حالت وزنه به طور عمود روی سینه پرس نمی شود( زیرا شانه و دست از انعطاف کافی و لازم برخوردار نیستند) و میله به دوسمت سر یا شکم میل میکند ٬لذا درهنگام استفاده از بنچ٬ هوشیاری و احتیاط را سرلوحه کار خود قرار دهید تا مبادا دچارسانحه و آسیب دیدگی شوید.

سوت اسکوات

همانطور که در بالا مشاهده کردید سوت اسکوات از لحاظ ظاهری شبیه به دوبنده کشتی میباشد و از نظر جنس و الیاف همانند بنچ از استرچ ضخیم تهیه می شود.سوت اسکوات با عمود نگه داشتن کمر وانقباض عضلات چهار سر سبب بهبود و افزایش چشمگیر رکورد و با ایجاد حالت فنریت سبب پرتاب شدن وزنه به بالا و غلبه ناگهانی بر جاذبه زمین می شود. در همین هنگام اگر ورزشکار از تجربه کافی برخوردار نباشد و موفق به حفظ تعادل خود نشود قطعا حادثه ناگواری به وقوع خواهد پیوست.تهیه سوت و سایر لوازم پاورلیفتینگ نیز همانند تهیه بنچ پرس سینه که در مطلب قبلی ذکر شد میباشد.

 

 

از سایر لوازم و تجهیزات پاورلیفتینگ می توان به: کفش اسکوات ٬مچ بند٬ زانوبند٬ کمربند٬بندلیفت٬گچ دست و … اشاره نمود.البته استفاده از بند لیفت در برخی مسابقات رسمی ممنوع میباشد.سایر لوازم نیز مانند:مچ بند ٬زانوبند و کمربند علاوه بر افزایش ضریب امنیت مفاصل مچ ٬زانو و ستون فقرات با ثابت نگه داشتن این مفاصل سبب افزایش رکورد در حرکات سه گانه می شوند.

تمامی این لوازم و تجهیزات نیز توسط دو کمپانی مذکور ( INZER وTITAN ) در سطح کلان تولید و عرضه می شوند و امروزه به راحتی در اختیار پاورلیفترهای ما قرار میگیرند.
منبع: ادکوان

درباره ی مدیریت فلکس آنلاین

مطلب پیشنهادی

ساختن کول با حرکات وزنه برداری

ساختن کول با حرکات وزنه برداریReviewed by مدیریت فلکس آنلاین on Feb 2Rating: اگر کول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *