خانه / ورزش های قدرتی / پاورلیفتینگ / معرفی قهرمانان بزرگ پاورلیفتینگ جهان

معرفی قهرمانان بزرگ پاورلیفتینگ جهان

معرفی قهرمانان بزرگ پاورلیفتینگ جهانReviewed by مدیریت فلکس آنلاین on Jan 31Rating:

در دنیای پاورلیفتینگ بودند پاورلیفتر هایی که استعداد و در واقع تخصص خودشون رو در یه حرکت نشون دادند . همه فرد هاتفیلد (-که معرفیش قبلا انجام شد )- رو با اسکوات و تبحر فوق العادش در این حرکت میشناسند و یا اسکوات مندلسون رو متخصص پرس سینه میدونن . ولی نام یه پاورلیفتر هست که بار ها به عنوان نابغه حرکت لیفت برده شده .

صحبت از پاورلیفتر آمریکایی است که در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ مطرح شد وحتی در اواخر دوران حرفه ایش تونست در اوج باشه و رکوردهای خارق العاده ثبت کنه .
اد کوان رکوردشکنی خودش رو در سال ۱۹۸۵ و در دسته وزنی ۹۰ کیلوگرم آغاز کرد .

او تونست در مسابقات جهانی این سال وزنه ۳۹۰ کیلوگرمی رو لیفت کنه و نوید از حضور یه لیفتر تخصصی در بین پاورلیفتر ها بده .
۶ سال زمان لازم بود تا اد کوان طرفدارانش رو دوباره شاد کنه . مسابقات سال ۱۹۹۱ عرصه رکورد شکنی مجدد اد بود و در این سال تونست در حالی وزنه ۴۱۰ کیلوگرمی رو لیفت کنه که اینبار در دسته وزنی ۱۰۰ کیلوگرم مسابقه میداد ولی در همین وزن نیز لیفت کردن چنین وزنه ای اعجاب انگیز بود.
ضمن اینکه رکورد بیشترین مجموع کل مسابقات در این دسته وزنی نیز در اختیار اد قرار گرفت . اد تونست مجموع ۵/۱۰۹۲ کیلوگرم رو از خودش به جای بزاره .

مسابقات سال ۱۹۹۸ … اد دیگه کم کم به پایان دوره حرفه ایش نزدیک میشد . ولی تمریناتش نشون میداد که خودش رو برای قهرمانی مجدد آماده کرده . شاید این آخرین قهرمانی او بود …
اد که در این سال نسبت به دو دوره گذشته سنگین تر شده بود اینبار در دسته ۱۱۰ کیلوگرم مسابقه داد . در این مسابقات نیز رکورد بیشترین لیفت رو از آن خودش کرد ولی نتونست رکورد قبلی خودش که سال ۱۹۹۱ در دسته ۱۰۰ کیلوگرم به جا گذاشته بود رو ارتقا بده و به ثبت ۵/۴۰۲ کیلوگرم بسنده کرد .
به هر حال … اد کوان نامش ۴ بار در لیست نام آوران و رکورد داران پاورلیفتینگ جهان قرار گرفته .

سه بار رکورد دار حرکت لیفت در اوزان ۹۰ و ۱۰۰ و ۱۱۰ کیلوگرم و یک عنوان رکورددار مجموع سه حرکت در دسته ۱۰۰ کیلوگرم نام اد کوان رو نه فقط به عنوان متخصص لیفت بلکه به عنوان یه پاورلیفتر قدرتمند برای همیشه در ذهن اهالی پاورلیفتینگ جای داده .
نوبت رسید به فرانکو کولومبو . پاورلیفتری که به سخت کوشی معروفه و دلیلش هم توانی بوده که تو هر دو رشته پاورلیفتینگ و بعد ها بدنسازی از خودش نشون داده .
فرانکو تا سال ۱۹۷۲ به طور حرفه ای تنها به پاورلیفتینگ می پرداخت و ذهنش متمرکز این رشته بود و عناوین قهرمانی زیادی در دسته وزنی خودش به دست آورده بود .

تا اینکه به واسطه آشناییش با آرنولد شوارتزنگر کم کم به سوی بدنسازی کشیده شد و به جایی رسید که عملا پاورلیفتینگ رو رها کرده و تمام و کمال متمرکز بدنسازی شد و انصافا از بزرگان اون دوره شد که پا به پای آرنولد تمرین می کرد .

فرانکو در زمان خودش به واسطه پیشینه پاورلیفتر بودنش از قویترین بدنسازان بود و با توجه به وزن بدنش رکورد های اعجاب انگیزی رو در تمرینات خودش داشت و پا به پای آرنولد هم تمرین میکرد و به غیر از بدنسازی در رشته های دیگری هم فعالیت داشت .
۲ بار قهرمانی مستر المپیا . نفر دوم قهرمانی پرس سینه جهان در سال ۱۹۷۲ با رکورد ۲۰۵ کیلوگرم با وزن ۷۲ کیلوگرم از افتخارات برجسته ی فرانکو کولومبوست …

وی رکورد خارق العاده ی ۲۴۳ کیلوگرم رو برای پرس سینه در تمریناتش به جا گذاشته که البته رکوردی ثبت نشده است .
منبع: ادکوان

درباره ی مدیریت فلکس آنلاین

مطلب پیشنهادی

ساختن کول با حرکات وزنه برداری

ساختن کول با حرکات وزنه برداریReviewed by مدیریت فلکس آنلاین on Feb 2Rating: اگر کول …

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *